Büyük Abdestimde Kan Var mı?


Gaitada gizli kan testi, dışkıda gözle görülemeyecek seviyelerdeki kanamaları tesbit etmek için yapılan bir testtir. Sindirim sisteminin herhangi bir bölgesinden kaynaklanan az miktardaki kanamaları tespit edebilir.

Gaitada gizli kan testi negatif: Normal kabul edilir. Dışkıda kan tespit edilememiştir. Testin pozitif çıkması sindirim sisteminde gizli bir kanama olduğunu ve dışkıda kan tespit edildiğini gösterir. Buradaki “gizli” kelimesinden kasıt, kanın gözle görülemediği halde testte tesbit edilmesidir.

Testin pozitif çıkması tek başına teşhis koydurmadığı gibi negatif çıkması da kişinin tamamen sağlıklı olduğu anlamına gelmez. Örneğin kolon kanseri olduğu halde, kanserden kanama olmazsa kişinin testi negatif gelebilir. Ya da testi pozitif olan birinde kanın kaynağı basit bir diş kanaması veya yutulan bir miktar kan olabilir. Bu konudaki en sağlıklı değerlendirmeyi sadece doktorunuz yapabilir.

Gaitada gizli kan testi pozitif olanlarda, kanamanın kaynağını belirlemek için doktorunuz tarafından kolonoskopi veya endoskopi önerilebilir. Kişinin yaşına, hikayesine, muayene bulgularına göre yapılacak işlemler belirlenir.