Gebelik - Doğuma Hazırlık - Lohusalık


9 ay 10 günlük uzun ve keyifli bir yolculuğun başındasınız. Herkese bu yolculuğun sonunda sağlıklı ve hayırlı bir bebek sahibi olması dileğimizle….

Gebelik süresi hesaplamaları hafta hafta ve trimesterlere (3 aylık dönem) bölünerek yapılmaktadır. Gebelik  40 hafta,yani 9 ay 10 gün devam eden bir süreçtir. Hesaplamalar son adet tarihinin ilk gününden yapılmaktadır. Bu nedenle özellikle gebelik planlayan,korunmayan bir kadının son adet tarihinin ilk gününü kaydetmesi çok önemlidir.

Gebelik haftası hesabı , gebelik hesaplama yumurtlamanın adet döngüsünün (siklus) 14. gününde olduğunu var sayar. Bazı kadınlarda yumurtlama daha erken (erken yumurtlama) veya daha geç (geç yumurtlama) olabilir. Bu tür durumlarda daha ileri gebelik haftalarında düzeltilmiş son adet tarihi oluşturularak gebelik takibi ve hamilelik hesaplama bu düzeltilmiş tarihe göre yapılmaktadır. Bu nedenle ilk trimesterde son adet tarihi ile ultrasonografik ölçümlerin uyumlu olduğunun tespiti doğru beklenen doğum tarihini hesaplamaya olanak sağlar.

Gebelik 3 trimester halinde bölümlendirilmektedir. İlk trimester (ilk 3 aylık dönem) bebeğin organ gelişiminin başladığı ve tamamlandığı ve anne adayında gebeliğe uyumun gerçekleştiği dönemdir. İkinci trimesterde (ikinci 3 aylık dönem) bebek hızla gelişimini sürdürür. Son trimesterde (son 3 aylık dönem) ise doğuma hazırlık başlar ve doğumla sonlanır.